Názor je to nejlacinější zboží na světě a každý vám ho dá zadarmo, ačkoliv se o něj vůbec neprosíte. Oproti tomu rada je častokrát velmi drahá a dobrou radu vám dá zdarma jen dobrý přítel, který vám ze srdce přeje úspěch a štěstí...

Nejnovější počiny:

Zabiják -Émile Zola

12. května 2011 v 22:04 | Hok Wolker |  Challenge-books-in-my-thoughts
Tentokrát jsem si vybrala klasiku a jednu z mých oblíbených.




1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Na konci minulého školního roku nám profesorka dávala seznam povinné četby, mezi kterými byl i Émile Zola. Pak vyprávěla, že četla Zabijáka a je tam jedna velice naturalistická scéna, kdy je tam popsána zdechlina krysy, že to většina lidí nepřečte. A tohle stačilo mně- staré 'morbiďačce'-, aby se pro tuhle knížku rozhodla. Pro mé štěstí jsem ji našla v obchodě za levnou cenu a teď se můžu touto knihou pyšnit ve své skromné knihovničce.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
lidská chamtivost
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
přežít
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Oblíbila jsem si hlavní hrdinku, Gervaisu, která si musela projít těžkými obdobími, ale byla to hodná ženská. Nechtěla bych její život prožít, ale obdivovala jsem ji polovinu knížku, tu druhou jsem ji jen litovala.
Jako druhou postavu bych chtěla 'vypíchnout' pana Goujeta. Jestli existuje někdo, koho bych si bez klidně vzala domů, tak to je právě on. Byl snad tou nejkladnější postavou, kterou jsi lze představit. Milý, skromný, uctivý a hlavně roztomile zamilovaný. Jestli ještě nějaký takový chlapík někde čeká, šup sem s ním!
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Bylo naprosto věrohodné chování lidí, popisy situací a prostě vše. Nevím jestli je to pozitivum, ale tato knížka mě donutila si několikrát i nahlas říct; "Prosím, ať se z toho dostane.", "Prosím, ať přežije.", "No tak, musí skončit s ním! Jsou si souzeni!". Následovaly podobné četné výlevy, dokud jsem se nedostala na poslední stránku a nepotlačovala slzy. Stručně řečeno, knížka mě do sebe vtáhla.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Ono všeho moc škodí.
A podle mě už je vážně moc popisovat hostinu na pět stránek. A to není hyperbola, přátelé, spíš právě naopak. Ano, je hezké, že si dokážu představit jejich pečínku, ale, sakra, pak z toho mám jen hlad a uniká mi hlavní příběh. Jestli měl příběh negativum, tak jedině příliš dlouhé popisy.
 


Komentáře

1 Myšlady de Pendragon Myšlady de Pendragon | E-mail | Web | 13. května 2011 v 16:54 | Reagovat

Hm,tak číst o zdechlé kryse by se mi moc nechtělo. A z té pečínky bych dostala taky chuť. :-)

2 Gabrielle Beatrice Bone Michaelis van Dorcell Gabrielle Beatrice Bone Michaelis van Dorcell | Web | 13. května 2011 v 21:06 | Reagovat

Pekný obal knihy *///* asi si ju niekde online prečítam :3

3 Hok Wolker Hok Wolker | E-mail | Web | 13. května 2011 v 22:55 | Reagovat

[1]: Největší ironií na tom všem je, že jsem právě zmiňovanou scénu s krysou nikde nenašla. Možná jsem četla nepozorně a nebo prostě se jen ztratila v překladu. Ale popisy ulic plných odpadků a tak tam byli.

[2]: Já přece jen raději tištěné knihy, i když aspoň že někteří čtou i digitální podoby. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama