Názor je to nejlacinější zboží na světě a každý vám ho dá zadarmo, ačkoliv se o něj vůbec neprosíte. Oproti tomu rada je častokrát velmi drahá a dobrou radu vám dá zdarma jen dobrý přítel, který vám ze srdce přeje úspěch a štěstí...

Nejnovější počiny:

Dracula - Bram Stoker

15. května 2011 v 10:20 | Hok Wolker |  Challenge-books-in-my-thoughts
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Vážně? Proč jsem si vybrala Draculu? Proč jsem si vybrala nejznámější knížku o upírech, která je považována za jeden ze základů 'vědění' o nich? Proč jsem si vybrala knížku, o které každý člověk civilizovaného světa musel slyšet aspoň jednou? Já si myslím, že to mluví za sebe... :)
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
neúnavná vytrvalost
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
sát (krev, informace)
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Tak tady jsem si naprosto jistá, chtěla bych být Minou Murrayovou/Harkerovou, která je chytrá a celou knížku opěvovaná a má kolem sebe pět chlapíků, co by pro ni vraždili. Sice bych jí v jednu chvíli namlátila, ale to povím níže. Vraťme se k Mině. Mina (Wilhelmina) je neobyčejně milá, obětavá, statečná, chytrá a dokáže povzbudit všechny kolem sebe, i když je na tom sama špatně.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Tak tohle bude dlouhý odstaveček.
Líbilo se mi, že je Dracula psaný ve formě záznamů v denících, dopisů a telegramů. Dodává to tomu věrohodnost. Líbí se mi i vědecký přístup doktora Van Helsinga(Věděli jste, že tam bude? Já ne!). Dále mi přišlo roztomilé chování všech mužů, kteří tak oddaně ochraňovali Lucy a následně i Minu. Neměla bych opomenout, že mi jako příslušnici České republiky polichotilo, že jsme tam také byli se Slováky zmíněni, i když Slováci z toho vyšli jako ti, se kterými se nikdo nechtěl bavit, protože ať už vědomě nebo nevědomě, sloužili hraběti, no ale Češi zatím nosili jen kroje, takže...
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Teď budu trochu předbíhat, takže kdo nechce vůbec nic vědět dopředu, nechť si toto nečte.
Musím se vrátit opět k Mině. Jako postavu jsem ji měla ráda, ale v okamžiku, kdy už ví, že Dracula se může změnit v mlhu a že dokáže lézt po stěnách jakoby nic, a kdy ví, jak chodil za její zesnulou kamarádkou Lucy, tak stejně mlčí a neřekne ani svému manželu ani ostatním mužům, že měla pocit, že mlha lezla k ní do pokoje a že pak viděla jeho rudá oči a jeho tvář. V tu chvíli jsem se začala rozčilovat a mé rozčílení pokračovalo ve chvílích, kdy další dny vypadala pobledlá a všichni, kteří viděli to samé u Lucy, si to prostě nespojili s Draculou, i když věděli, že bydlí hned vedle nich. Ne, to prostě vůbec není logické, že si vyhlídnul ji! Fuj, to jsem se rozčilovala...
Malý dodatek, který je spíše mimo knihu.
Líbil se mi i dodatek překladatele. S dovolením budu citovat:
"Dnešní čtenář z vlastní zkušenosti už ví, že zlo je na světě všudypřítomné a že je nutno proti němu bojovat. neúnavně, vytrvale, trpělivě."
A tak by se dala charakterizovat celá kniha. Nelituji, že jsem si ji přečetla, i když jsem ji čekala naprosto jinou.
 


Komentáře

1 Myšlady de Pendragon Myšlady de Pendragon | E-mail | Web | 15. května 2011 v 17:46 | Reagovat

Dráculu jsem viděla jako muzikál, ale o knize jsem ještě neslyšela, ikdyž příběhů o dráculovi je spousta....

2 Nika Caesaris Nika Caesaris | Web | 15. května 2011 v 22:44 | Reagovat

Tohle je nejlepší upírská kniha na světě v celý historii :-)

3 Hok Wolker Hok Wolker | E-mail | Web | 16. května 2011 v 20:33 | Reagovat

[1]: Možná ti to uniklo, ale všechny knihy o Draculovi právě vycházejí z této.

[2]: Souhlasím :)

4 Myšlady de Pendragon Myšlady de Pendragon | E-mail | Web | 18. května 2011 v 16:41 | Reagovat

Glup, nové pozadí. Pěkné!

5 kamjsemsetodostala kamjsemsetodostala | 19. května 2011 v 19:40 | Reagovat

Zajímavé. :-) V mnohém musím souhlasit. Knihu jsem také četla a nejen jednou.Vrátila jsem se k ní, myslím, že nejméně dvakrát. A dokonce jsem si ji minulý rok vybrala ke zpracování ve škole. A kdybych se ke knížce měla blíže vyjádřit, tak bych řekla asi toto: rozhodně mě velmi zaujala forma, kterou je kniha napsána. Moc se mi líbilo, jak byl příběh čtenáři podán pomocí zápisků v denících. Vlastně mě zaujal celý příběh. Vezmeme-li v potaz, že patří mezi výtvory, kde se poprvé objevili upíři, nezbývá než složit hlubokou poklonu. Je tedy jedinečná. Navíc v dnešní době už na můj vkus knihy s upíří tématikou rozmnožily až moc. Mohou být klidně všechny poutavé a čtenáři oblíbené, ale řekla bych, že všeho moc škodí.
Doufám, že je můj komentář stále smysluplný, neboť když se rozepíšu, nevím, kdy přestat a začínám plácat páté přes deváté. Nakonec bych uvedla už jen to,že kniha rozhodně patří mezi mé favority a vřele ji doporučuji každému čtenáři. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama